Jdi na obsah Jdi na menu
 


               Truhelkovi -  Moravcovi

                             Číslo popisné 9 /parcelní číslo ?/

 

 V místě, kde  stojí  chalupa č. 9  stála  usedlost již po třicetileté válce kolem r. 166O. 

Při číslování domů byl v r. 1775 majitelem chalupy Josef Turina,začátkem 19. stol.zde bydleli Truhelkovi, v roce 1855 Václav Truhelka baráčník.Bydleli zde také Josef a Václav Havelkovi, Josef zemřel v r. 1856.

 Václav Truhelka si vzal za manželku Barboru, roz. Mračkovou z Kozašic. Kromě jiných dětí měli dceru Rozalii, která se provdala za Jiřího Sůru, obuvníka a domkáře do č. 6.

Obrazek

                         Foto chalupa čp.9

V r. 19OO byl majitelem chalupy Václav Šála s manželkou Annou roz. Kulhavou z Valů

 

 

 

Šálovi zřejmě chalupu koupili. Měli tři děti Františka, Václava a Annu. František si vzal za manželku Annu, roz. Blažejovou z č. 13 a postavili dům č. 44, Václav padl v 1. svět. válce , Anna se provdala za Františka Šoltu č. 4O.

 

 

 Obrazek                                                                                    Foto Anna Šálová

 

 

 

 

 

 Po smrti Václava Šály se do chalupy se přiženil Josef Šolta, který si vzal za manželku vdovu Annu Šálovou. Pan Šolta bojoval v 1. svět. válce a byl zajatcem v Rusku. O pobytu v Rusku a neutěšených podmínkách v zajetí vyprávěl svým vnoučatům. Manželé Šoltovi měli dvě děti, Marii, prov. Moravcovou a Josefa, ten zemřel svobodný. 

 

 

 

 Dcera Marie, která si vzala za manžela Antonína Moravce z Jankovic ,bydlela  manželem a rodinou v Jankovicích, do Kozašic se přestěhovali v r. 1951.Měli čtyři děti.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář